Egészségpénztári folyószámlát mindenkinek!
Ha van személyi jövedelemadód és szoktál gyógyszert vásárolni, esetleg magán fogorvoshoz járni, akkor keress magadnak egy egészségpénztárat, és éves szinten 20%-ot visszakapsz a költéseidből 100 ezer Ft erejéig.
Azt hiszem ebben a bővített mondatban minden lényegi rész benne van, de azért nézzük meg kicsit közelebbről, hogy miről is van itt szó.
(Mindezt csak azért írom le, mert úgy látom, hogy sok ember nincs tisztában ezzel a remek lehetőséggel. Nekem nincs közöm egyik pénztárhoz sem, egyszerű ügyfél vagyok náluk én is.)
Az egészségpénztári számla, olyan, mint egy speciális bankszámla:
-
Erre a folyószámlára is lehet befizetni, átutalni pénzt
-
Ennek a folyószámlának is vannak költségei
-
Ehhez a folyószámlához is kapcsolódik egy bankkártya
-
Erről a folyószámláról is lehet fizetni, vásárolni
Persze azért nem ugyanaz, ez egy speciális számla, csak bizonyos termékekért, szolgáltatásokért lehet fizetni vele. Amiért mégis érdemes foglalkozni ezzel a speciális számlával, azok a következő előnyök:
-
A saját befizetések után a következő évben vissza lehet igényelni 20%-ot a személyi jövedelemadóból (maximum 100 000 Ft-ig)
-
A céges cafeteria juttatások egy részét ide lehet utaltatni (figyelem, ez nem számít saját befizetésnek, ez után nem jár 20% visszatérítés!)
Ezzel a számlával könnyen és gyorsan ki lehet venni a cafeteria juttatást, az adóvisszatérítésnek köszönhetően pedig olyan, mintha minden ezzel vásárolt termék alapból 20%-kal olcsóbb lenne.
Mínusz a költségek, persze, de minél többet forgatunk meg itt, relatíve annál kisebbek a költségek.
Nézzünk egy egyszerű, mindennapos példát:
-
Havonta átutalunk 10 000 Ft-ot a számlára, az éves szinten 120 000 Ft.
-
Ebből lejönnek a költségek, kb. 4-8% pénztártól függően.
-
Így éves szinten van 110 400 – 115 200 forintunk.
-
Ezt kényelmesen, az egészségpénztári bankkártyával elköltjük az év folyamán a patikákban – pont úgy, mintha egy egyszerű bankkártyával fizetnénk
-
A következő évben a befizetett 120 000 Ft után visszaigénylünk 24 000 Ft-ot
-
Így összességében a befizetett 120 000 Ft helyett, a költségek levonása és a személyi jövedelemadó visszaigénylés után, 134 400 – 139 200 Ft-ot tudunk elkölteni.
De ennél még hatékonyabbak is lehetünk! A költségek általában sávosak, minél többet utalunk, annál kevesebbet vonnak le. Pl. elképzelhető, hogy 500 000 Ft éves befizetésnél csak 6400 Ft-ot von le a pénztár. Az már csak 1,28% költség!
Hogyan lehet éves szinten elkölteni 500 ezret egészségpénztárról? Ahhoz jó betegnek kell lenni, mi? Nem feltétlenül! Néhány ötlet:
-
Fogorvos! Ha magánrendelőbe jársz, az elég húzós is lehet. (Az, foghúzós.)
-
Férj, feleség, élettárs van? Az ő költései is jöhetnek.
-
Vannak gyerekeid? A gyógyszereik mellett még a tápot, pelenkát, speciális lábbetétű, tartásjavító cipőiket is elszámolhatod.
-
Szüleid gyógyszereit is elszámolhatod. A nyugdíj után nincs SZJA levonva, így ők nem tudják igénybe venni az egészségpénztári számlát – legalábbis ami a visszaigénylést illeti.
-
Ha így már az 500 ezret is túllőtted, akkor akár a férj/feleség is igényelhet még egy folyószámlát, az ő SZJA terhére.
Ezek mellett még vannak előnyök és hátrányok is, amikre nem tértem ki, mert a mindennapi életben eddig nem játszottak nagy szerepet, de egy dolgot kiemelnék: nem mindenhol fogadják el az adott egészségpénztár bankkártyáját. Ez nem gond, csak kicsit több a papírmunka. Ilyenkor az adott boltban (gyógyszertár, Auchan, TESCO, bármi) ÁFÁ-s számlát kell kérni az egészségpénztár nevére, amit postán, vagy személyesen el kell juttatni nekik. Ők aztán megnézik, hogy mit vettél, és ami engedélyezett, azt szépen elszámolják. Az ember a boltban a bankszámlájáról (nem az egészségpénztári folyószámláról!) kifizeti az árut, az összeget pedig az egészségpénztár később – miután beküldtük a számlát nekik – az egészségpénztári folyószámlánk terhére visszautalja a bankszámlánkra.
Egy szó, mint száz, ha tudnál mit kezdeni éves szinten maximum kb. 100 000 Ft-tal, akkor ideje egy kis papírmunkát elvégezni.