Mac OS X: magyar billentyűzet kiosztás Windows alapokon – bővítve!
Módosítottam a korábbi billentyűzet kiosztásom. Egyrészt pótoltam néhány hiányzó karaktert, másrészt kibővítettem olyanokkal, amiket kellene használni, de alapesetben nincs a billentyűzeten. Lásd a magyar írásjelekről szóló korábbi bejegyzésem!
Alt (⌥) módosítóval bekerült még pár hasznos deviza karakter, és kikerült, ami nem tartozik oda.
A megvalósításban segítségemre volt, hogy megtudtam azt, hogy az AltGr módosító mellett más nyelvek alkalmazzák az AltGr+Shift kombinációt is. Ilyenkor egy billentyű négy karaktert tud megjeleníteni:
-
módosító nélkül
-
Shift módosítóval
-
AltGr módosítóval
-
AltGr+Shift módosítóval
Így alkalmazva az Alt (⌥) és Shift (⇧) kombinációt újabb karaktereket vezettem be. Elsősorban olyanokat, amiket a magyar nyelvben és úgy általában a mindennapokban kell használnunk.
Ezzel a módosító párral elérhetővé válnak a következő karakterek:
-
idézőjelek minden szinten: „bla »bla ’bla bla’ bla« bla bla”
-
gondolatjel, hármaspont: –, …
-
fok, perc (vagy hüvelyk), másodperc: °, ″, ′
-
matematikai jelek: ¬, ±, ⋅, ‰, √
-
pár hasznos karakter: ⌥, ⌘, ©, ®, ™
Sajnos van vele gond is, ugyanis sok helyen – mint például itt, a Wordpress szerkesztőjében – vannak olyan billentyűkombinációk, amik valamilyen parancsot hajtanak végre.
A telepítés nagyságrendileg nem változott:
Sorstársak kedvéért csatoltam a kiosztást a post-hoz, melyet egyszerűen a `Keyboard Layouts` könyvtárba kell rakni a `/Library` vagy a `~/Library` könyvtáron belül, majd bekapcsolni a`System Preferences`, `International` moduljának `Input` fülén.